Zuckerberg ile Musk’ın yapay zeka hakkındaki fikir ayrılığı büyüyor!

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Facebook canlı yayın aracılığıyla hafta boyunca sorular aldı. Bu sorulardan bir tanesi de yapay zeka ile ilgiliydi. Soruyu soran kişi, “Yakın zamanda yapılan, Elon Musk’ın yapay zekanın geleceğiyle ilgili büyük korku yaşadığı bir röportaj izledim. Sizin yapay zekayla ilgili düşünceleriniz nelerdir? Sizce dünyayı nasıl etkileyecek?” dedi. Zuckerberg, gelecekteki teknolojiler hakkında felaket tellallığı yapılmasından yorulduğunu belirtti. “Bu konuda oldukça istikrarlı fikirlerim var. Her şeyi reddeden ve dünyanın sonu gelecekmiş gibi davranan insanlar var. Ben bunu anlamıyorum. Çok olumsuz ve bazı açılardan da oldukça sorumsuzca bir davranış.” dedi. Zuckerberg’in bu cevabı, Musk’ın “Geç olmadan yapay zekayı düzenleyin, zira insanlık için büyük tehlike teşkil ediyor” uyarısının hemen ardından geldi.

Elon Musk, Ulusal Yerel Yöneticiler Birliği Yaz Toplantısı’nda “Sürekli bu konuda uyarılarda bulunuyorum fakat insanlar sokaklarda insan öldüren robotlar görmedikçe harekete geçmeyecek gibi duruyor, zira böyle bir şey kulağa oldukça uçuk geliyor.” demişti.

Live grilling in my backyard.

Δημοσιεύτηκε από Mark Zuckerberg στις Κυριακή, 23 Ιουλίου 2017

İyiye de kötüye de kullanılabilir

Zuckerberg’in ise geleceğe daha ılımlı bir bakışı var. Facebook’taki canlı yayında, yapay zekanın hastalık teşhisi koyma ve araba kullanma gibi hayat kurtarıcı hizmetler vereceğini belirtti. “En büyük ölüm sebeplerinden biri araba kazaları. Eğer yapay zeka sayesinde bunu engellersek çok büyük bir ilerleme kaydetmiş oluruz. Yapay zekanın bize zarar vereceğini söyleyenleri duyunca düşünüyorum ki teknoloji hem iyi hem de kötü şeyler için kullanılabilir. Yapay zekayı inşa ederken çok dikkatli olmak gerek, ne için üretildiği ve nasıl kullanılacağı oldukça önemli. Fakat yapay zekanın geliştirilme sürecini yavaşlatmayı tartışanları hiç anlayamıyorum.” dedi.

Bunun üzerine Musk bir tweetinde Zuckerberg’in konu hakkındaki bilgilerinin sınırlı olduğunu söyledi. Musk, yapay zekayla çalışan süper akıllı makinelerin bir gün insanlık için tehlike arz edebileceğinden şüpheleniyor. 2014 yılında yaptığı bir açıklamada, yapay zekanın nükleer silahlardan bile daha tehlikeli olabileceğini söylemişti.

https://twitter.com/elonmusk/status/889743782387761152?ref_src=twsrc%5Etfw&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.dunyahalleri.com%2Fzuckerberg-ile-muskin-yapay-zeka-tartismasi%2F

Sosyal Medyada Paylaş

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.