Neden React Native 2

React Native yayınlandığı ilk günden itibaren popülerliğini giderek artırmaktadır. Aşağıda Google Trends üzerinden alınmış React Native keyword’unun zaman içerisindeki arama grafiği ile kullanıcı aramalarında da yükselişini gözlemleyebiliyoruz. Aynı zamanda ülkeler bazında React Native ve benzeri başlıkları Çin, Hindistan, Amerika başta olmak üzere teknoloji alanında sürekli gelişme gösteren ülkerler bu listeyi takip etmekte. Tükiye ise bu listelerde 27 ve üzeri sıralarda yer alıyor.

Bunun yanında Github üzerinde yaklaşık 50. 000’ i geçkin  yıldızı ile açık kaynak dünyasında da oldukça popüler durumda olduğunu görüyoruz.

Buna ek olarak, Facebook dışında da pek çok proje React Native için kütüphaneler üretmektedir. Mobil geliştirirken karşınıza çıkacak pek çok zorluğun çözümüne kolaylıkla ulaşabilir olacaksınız.

Çok Büyük Firmalar Uygulamalarını React Native İle geliştiriyor.

 

Bir kere öğrenip Her İki Platforma Uygulama Geliştir

Write Once, Run Everywhere sloganı, Java için Sun tarafından kullanılan bir slogandı. Yıllar geçtikçe pek çok farklı teknoloji geliştirdikleri sistemin esnekliğini belirtmek için, bu slogana benzer sloganlar ürettiler. React Native ile ilgili insanların ilk düşüncesi, Hibrit uygulamalar gibi bir kere yazılıp bütün platformlarda çıktı alınabilir olduğudur. Ancak, React Native’in yaklaşımı biraz farklıdır. Her platformun kendine özel UI yapısı, çalışma prensibi yapısı vardır. Dolayısıyla ortak yazdığımız bir kodun farklı platformlarda direkt olarak çalışabilir olması, özellikle kullanıcı deneyimi açısından da istemeyeceğimiz bir şey olacaktır. React Native’in de prensibi olan Learn Once, Write Everywhere ile React Native’in çalışma yapısının öğrenildikten sonra, farklı platformlarda platformun gereksinimlerine göre uygulama yazmamıza izin vermektedir.

Bunun yanında platforma özel kod yazarken de, platformdan bağımsız mobil uygulamalarda ortak kullanılan birçok nokta olacaktır. Bu noktada iki platform için ortak kodbase de oluşturulabilir. Böylece uygulamanızı tasarımları haricinde özellikle event ve data yönetimlerini merkezileştirebiliriz. Uygulamalardaki farklı platformlar arası ortak kod miktarını ne kadar artırırsak, uygulamanın sürdürülebilirliği artacak ve uygulama geliştirme zamanınız kısalacaktır.

 

Var Olan Uygulamanızı Yeniden Yazmak Zorunda Değilsiniz.

Hâlihazırda bir uygulamanız varsa, React Native ile yeniden yazmayı risk olarak görebilirsiniz. Unutmayalım ki React Native gerçek anlamda Native uygulama üretebilmektedir. Bu durumda elinizdeki uygulamanın belli bölümlerini RN’e taşıyıp, hem teknolojiyi test edebilir hem de iyi bir başlangıç noktası oluşturabilirsiniz. Bu tip yöntem izleyenlere en iyi örnek, Facebook ve Instagram uygulamalarıdır. Bu uygulamalar tüm uygulama yerine, belli komponentlerde React Native kullanmıştır.

Flexbox Ayrıcalığı?

Mobil uygulama geliştiricilerin farklı cihazlar için uygulamanın UI’ını optimize etmesi gerekmektedir. Cihaz sayısının günden güne arttığı mobil dünyada, farklı ekran tipleri geliştiricileri biraz zorlayabilmektedir.

Bunun yanında geliştirdiğimiz uygulamanın tablet desteği olması, Native uygulama geliştirme sırasında ekstra bir efor sarfetmemize neden olmaktadır. Flexbox ise, özellikle web tarafında öne çıkmaya başlayan Flexbox Layout sisteminin React tarafındaki implementasyonudur. Ekran bağımsız olarak, UI geliştirmeleri yapmanıza izin verir. Mobil uygulamanızı geliştirirken, bir kaç küçük istisna uygulayarak aynı anda tablet uygulamanızın tasarımını da giydirebilirsiniz. Böylece farklı ekranlara uygun uygulama geliştirmek, artık daha kolay hale gelmektedir.

React’ı Öğrenmesi Gerçekten kolaydır.

React Native’in atası olan ReactJS, ilk çıktığında insanların kafalarında en büyük problem syntax’ıydı. JSX syntax’ı template olarak yıllarca HTML kullanmış Front-end geliştiricileri korkutmuştu. Ancak zamanla aslında ne kadar kolay olduğunu görüldü. Bunun yanında, Native uygulama geliştirmeye kıyasla RN öğrenmek oldukça basittir. Ve büyük bir community’si olması sebebiyle pek çok kitap ve tutorial bularak yola koyulabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.